In Frankrijk zijn tienduizenden mensen op straat gekomen tegen een omstreden nieuwe veiligheidswet die het delen van filmpjes van politieoptredens zou verbieden. Bij de betoging in Parijs kwam het tot rellen met de politie.
Volgens het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn in Parijs 46.000 mensen op straat gekomen uit protest tegen de omstreden veiligheidswet die de Franse politie meer armslag moeten geven bij ordeverstoringen. Ook het publiek maken van filmpjes van politieoptredens wordt strafbaar.
Enkele tientallen heethoofden hebben twee auto’s in brand gestoken en gegooid met straatmeubilair. De politie zet traangas en het waterkanon in. Het grootste deel van de betoging is rustig verlopen.
Er is daarnaast ook betoogd in onder meer Bordeaux, Straatsburg, Marseille, Grenoble, Lyon, Rennes en Rijsel. Daar ging het over enkele duizenden demonstranten. Ook in Rennes en Lyon is er sprake van incidenten met de politie.
Volgens de regering is de wet bedoeld om de politie beter te beschermen, onder andere door de verspreiding van videobeelden over politieoperaties in te dammen. De betogers vrezen dat de persvrijheid onder druk komt te staan en dat politiegeweld niet meer zo snel aan het licht zou komen. Daders van politiegeweld zouden er ook makkelijker mee weg kunnen geraken.
De voorbije week was er in Frankrijk nog ophef over beelden waarin een zwarte man in elkaar wordt geslagen door drie politieagenten.
Het slachtoffer vertelde tegen Franse media dat de mishandeling plaatsvond nadat hij zonder mondmasker op straat had rondgelopen, wat volgens Franse coronaregels verboden is. Toen hij een politieauto zag, ging hij zijn studio in om te voorkomen dat hij een boete zou krijgen. De politie is hem toen gevolgd en begon hem fysiek aan te vallen en racistisch te bejegenen. De agenten zijn voorlopig geschorst.
Bekijk hieronder beelden van de betoging:
AFP or licensors
AFP or licensors
Bekijk hieronder het verslag uit "Het Journaal":